Om ÖGKK

ÖGKK är en ideel förening ansluten till Svenska Budoförbundet och Okinawa Goju Ryu Karate Federation (IOKGF).

 

Klubben bildades 1992 och har idag ett 100-tal medlemmar som är indelade i olika träningsgrupper, allt från barn till avancerad vuxenträning.

ÖGKK har ett antal utbildade instruktörer från förbundet.


Huvudinstruktör (Sensei) är Roger Duwel som också är riksinstruktör i IOKGF som leds av Sensei Björn Jonzon.

 

Roger har tränat budo i 40 år, de senaste 30 åren för sin Sensei Björn.

"Det var först när jag kom till Björn som jag förstod att karate är mer än bara det yttre som slag o sparkar. Björn visade mig att det är träningen som är det viktiga och att man skall vinna över sina egna begränsningar, inte mot andra. Tack Sensei."

 

Kontakta oss:

 

Sensei  

Huvudansvarig för ÖGKK  
Roger Duwel
070-549 90 95
roger@duwelgroup.com

 

Ekonomi & Beställning av dräkter
Anci Pettersson    
076-118 61 66     
anci@duwelgroup.com

 

"IT"
Hemsida & Sociala Medier m.m
Magnus Östman    
070 - 635 66 90        
magnus@bonaset.se

 

 

 

Dojo instruktörer:

 

Barn; Nyb. och 10-9k Hans Grundberg 070 - 527 41 05 hans.grundberg@telia.com

Barn; Fortsättning

Roger Duwel 

070 - 549 90 95 

roger@duwelgroup.com

Ungdom; Alla Jonny Ledin 070 - 619 17 98 jonny_ledin@hotmail.com
Vuxna: Nyb. och 10-4k Mikael Broman 070 - 205 62 65 mikael.broman@ptj.se
Vuxna; Avancerade  Roger Duwel 070 - 549 90 95  roger@duwelgroup.com
Instruktörer Roger Duwel  070 - 549 90 95  roger@duwelgroup.com
Självförsvar Tjejer  Ellenor Calla  072 - 503 40 98  ellenor.calla@telia.com
Morgonträning  Roger Duwel 070 - 549 90 95 roger@duwelgroup.com
Familjeträning Roger Duwel 070 - 549 90 95 roger@duwelgroup.com

 

 

Hitta till oss:

Bergsgatan 4
891 34 Örnsködsvik

Klicka här för karta